"Chwal ćwik" – tak pozdrawiają się sokolnicy, więc i my Was tak przywitamy w Kraszowickiej Sokolarni. Istnieje ona przy Kraszowickiej Zagrodzie od wiosny 2023 roku.
Ptaki, które do niej należą, uruchomiły w nas nowe pokłady miłości, a podczas codziennego obcowania wzbudzają w nas zachwyt, podziw i respekt. Zobowiązują nas również do pogłębienia wiedzy o świecie drapieżników – bezustannie dokształcamy się w tej dziedzinie, czytamy i rozmawiamy z innymi sokolnikami, aby ptaki miały u nas najlepsze warunki do życia.
W Kraszowickiej Sokolarni zajmujemy się hodowlą ptaków drapieżnych, które pełnią funkcję edukacyjną, biorą udział w zajęciach przyrodniczych pt.:" świat drapieżników". Można im się wtedy dokładnie przyjrzeć, zapoznać z ich zachowaniem, obejrzeć sprzęt i akcesoria sokolnicze.
W naszych wolierach rezydują:
myszołowiec towarzyski parabuteo unicinctus, potocznie nazywany "jastrzębiem Harrisa", kilkunastoletnia samica o imieniu Daisy oraz dużo młodszy od niej samiec Henry pochodzą z Ameryki Południowej. W naturze zamieszkują pustynie, sawanny oraz bagniste tereny.
Chętnie podejmują  współpracę z człowiekiem, co bardzo nas cieszy.



     Puchacz zwyczajny bubo bubo, samica Bubu wykluta w kwietniu 2023 roku i wychowana przez nas od drugiego dnia życia. Puchacze występują w prawie całej Europie i Azji, w Polsce przede wszystkim w Sudetach i Karpatach, częściowo na Pomorzu, na wschodzie w okolicach Białowieży, są największymi sowami na świecie. Bubu waży obecnie ok. 5 kg, a rozpiętość jej skrzydeł to ok. 1,80 m.


     Szlarogłówka północna / syczek białolicy (sowa białolica) ptilopsis leucotis – sowa o imieniu Tofik, występująca naturalnie w Afryce, w naszej hodowli od maja 2023 roku.
Mały, ale zadziorny, nie boi się żadnego zagrożenia.



     Bocian biały cicona ciconia o imieniu Kuba Cwaniak przybył do nas ze Schroniska dla Zwierząt w Głogowie we wrześniu 2023 roku i nie ma szans, aby wrócił do swojego środowiska naturalnego czy odleciał do ciepłych krajów. Oprócz kur jest jedynym ptakiem, który porusza się swobodnie po terenie naszej Zagrody, jako drapieżnik poluje na myszy i owady. Niezwykle inteligentny i ciekawski, uczestniczy w wielu czynnościach zagrodowych i pilnuje domostwa.
     Zdarza się, że za pośrednictwem schronisk dla zwierząt trafiają do nas ptaki – szczególnie na wiosnę – które wymagają prawidłowego odżywienia lub rehabilitacji, aby mogły wrócić do natury, co jest dla nas w tych sytuacjach nadrzędnym celem. Najczęściej są to podloty sów, zabrane przez nadgorliwych miłośników przyrody od rodziców, przez co pozbawione są ich opieki w najważniejszym dla nich okresie życia i po pobycie u nas – skazane na przedwczesne radzenie sobie na wolności.
Wraz ze Schroniskiem dla bezdomnych Zwierząt w Świdnicy apelujemy co roku o niezabieranie zdrowych podlotów z ich środowiska naturalnego. Naszego zdania na ten temat możecie wysłuchać

Back to Top